Vishay/Dale RNC50H3201BSB14
RNC50H3201BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3201BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3201BSB14.pdf
Availability of RNC50H3201BSB14
QUANTITY
RNC50H3201BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3201BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3201BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3201BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3201BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3201BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3201BSB14
CAP CER 820PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
KIT ACCY FOR ALL ETHERNET MODEMS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AC datasheet.pdf