Vishay/Dale RNC50H3242FRRSL
RNC50H3242FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3242FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3242FRRSL.pdf
Availability of RNC50H3242FRRSL
QUANTITY
RNC50H3242FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3242FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3242FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3242FRRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3242FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3242FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H3242FRRSL
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
KIT EVALUATION DS1780 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 25A DO203AA datasheet.pdf
IC BINARY CNTR/DIV RIPL 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC datasheet.pdf
THERMASHIELD T6 WRAP 1 1/4" X 4' datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf