Vishay/Dale RNC50H3243BSRSL
RNC50H3243BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3243BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3243BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3243BSRSL
QUANTITY
RNC50H3243BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3243BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3243BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3243BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3243BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3243BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3243BSRSL
LEAD TEST 34PROBE RA BANA PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf