Vishay/Dale RNC50H3361BSRSL
RNC50H3361BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3361BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.36K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3361BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3361BSRSL
QUANTITY
RNC50H3361BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3361BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3361BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3361BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3361BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3361BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3361BSRSL
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .025-.037" .310" datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 2A SOT-32 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANSFORMER 5.3UH 1.91A SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HINGE MAIN CBL CLAMP BLACK 12MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUSE 6AMP 550V AC BS88 GG datasheet.pdf