Vishay/Dale RNC50H3401BSRSL
RNC50H3401BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3401BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3401BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3401BSRSL
QUANTITY
RNC50H3401BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3401BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3401BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3401BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3401BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3401BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3401BSRSL
BOX ABS ALMOND 4.25"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 7.62MM PNL MNT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC 750W 3000 RPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 953 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
BLZP 5.08/14/270F SN BK BX datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf