Mallory Sonalert Products SCE028MD3DT5B
SCE028MD3DT5B picture photo
Mfg. Part Number
SCE028MD3DT5B
Brief Description
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT
Datasheet Download
SCE028MD3DT5B.pdf
Availability of SCE028MD3DT5B
QUANTITY
SCE028MD3DT5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE028MD3DT5B
Internal Part NumberEIS-SCE028MD3DT5B
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range16 ~ 28V
Frequency2.9kHz
Operating ModeDual Tone
Sound Pressure Level75dB @ 16V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 35.9mm H
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE028MD3DT5B
Related LinksSCE028, SCE028MD3DT5B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE028MD3DT5B Details Description
Related parts for SCE028MD3DT5B
CONN HEADER .100 SNGL R/A 4POS datasheet.pdf