Vishay/Dale RNC50H3401BSRSL
RNC50H3401BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3401BSRSL
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3401BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3401BSRSL
QUANTITY
RNC50H3401BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3401BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3401BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3401BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3401BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3401BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3401BSRSL
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HDI RECEPT 180POS 3ROW R/A datasheet.pdf