Vishay/Dale RNC50H3402FSRE6
RNC50H3402FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3402FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3402FSRE6.pdf
Availability of RNC50H3402FSRE6
QUANTITY
RNC50H3402FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3402FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3402FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3402FSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3402FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3402FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3402FSRE6
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 25V 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 100A SMB datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 169 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf