Vishay/Dale RNC50H3480BSBSL
RNC50H3480BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3480BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3480BSBSL.pdf
Availability of RNC50H3480BSBSL
QUANTITY
RNC50H3480BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3480BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3480BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3480BSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3480BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3480BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3480BSBSL
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=1500FT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC 1 PC CARD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf