Vishay/Dale RNC50H3521BSBSL
RNC50H3521BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3521BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.52K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3521BSBSL.pdf
Availability of RNC50H3521BSBSL
QUANTITY
RNC50H3521BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3521BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3521BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3521BSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3521BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3521BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3521BSBSL
RES 3.0 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
DAC 10BIT SGL SPI/VREF 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 THRUHL datasheet.pdf
GUIDE CM7098 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 24V 65W datasheet.pdf