Vishay/Dale RNC50H9092FRRE6
RNC50H9092FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9092FRRE6
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9092FRRE6.pdf
Availability of RNC50H9092FRRE6
QUANTITY
RNC50H9092FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9092FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H9092FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9092FRRE6
Related LinksRNC50H9, RNC50H9092FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9092FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H9092FRRE6
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 10K 2CH 10-DFN datasheet.pdf
SENS PROX M12 8MM DC2W-NO datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-6 POS NON SHORT datasheet.pdf
DAC 12BIT QUAD R-R 10WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf