Vishay/Dale RNC50H3523BSRE6
RNC50H3523BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3523BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 352K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3523BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3523BSRE6
QUANTITY
RNC50H3523BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3523BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3523BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)352k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3523BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3523BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3523BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3523BSRE6
TRIMMER 500K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
IC AMP MULTIPLEX 900MHZ 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 3.5A DO201AD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14 OHM 1% 10W datasheet.pdf
2G GPRS OPEN COMM GTWY datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf