Vishay/Dale RNC50H3570BSB14
RNC50H3570BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3570BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3570BSB14.pdf
Availability of RNC50H3570BSB14
QUANTITY
RNC50H3570BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3570BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3570BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3570BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3570BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3570BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3570BSB14
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRITE BEAD 35 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST MINI AMP MTE datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO PHONE 3COND BLK datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 4.0" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS INLINE SKT datasheet.pdf