Vishay/Dale RNC50H3610BSB14
RNC50H3610BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3610BSB14
Brief Description
RES 361 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3610BSB14.pdf
Availability of RNC50H3610BSB14
QUANTITY
RNC50H3610BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3610BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3610BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3610BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3610BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3610BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3610BSB14
FUSE RESET PTC 50V 50 OHM 110C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
METRAL 4000 SIGNAL HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC LATCH QUAD R-S 16-SOIC datasheet.pdf
CAP KIT 3/4"X1" LEGEND SGL datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf