Vishay/Dale RNC50H3610BSRE6
RNC50H3610BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3610BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 361 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3610BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3610BSRE6
QUANTITY
RNC50H3610BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3610BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3610BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)361
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3610BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3610BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3610BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3610BSRE6
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf