Vishay/Dale RNC50H3611BSRE6
RNC50H3611BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3611BSRE6
Brief Description
RES 3.61K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3611BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3611BSRE6
QUANTITY
RNC50H3611BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3611BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3611BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3611BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3611BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3611BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3611BSRE6
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 100FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS DUAL 30AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220FI datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.60-3.6V datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf