Vishay/Dale RNC50H3650FSB14
RNC50H3650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3650FSB14
Brief Description
RES 365 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3650FSB14.pdf
Availability of RNC50H3650FSB14
QUANTITY
RNC50H3650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3650FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3650FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3650FSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3650FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3650FSB14
FUSE HLDR RADIAL 125V 5A PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM STR SMD datasheet.pdf