Vishay/Dale RNC50H3651BSRSL
RNC50H3651BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3651BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3651BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3651BSRSL
QUANTITY
RNC50H3651BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3651BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3651BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3651BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3651BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3651BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3651BSRSL
TRIMMER 10K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 180 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf