Vishay/Dale RNC50H3651FSBSL
RNC50H3651FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3651FSBSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3651FSBSL.pdf
Availability of RNC50H3651FSBSL
QUANTITY
RNC50H3651FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3651FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3651FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3651FSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3651FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3651FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3651FSBSL
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 120VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf