Vishay/Dale RNC50H3652BMBSL
RNC50H3652BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3652BMBSL
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3652BMBSL.pdf
Availability of RNC50H3652BMBSL
QUANTITY
RNC50H3652BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3652BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3652BMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3652BMBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3652BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3652BMBSL Details Description
Related parts for RNC50H3652BMBSL
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2K OHM 5% 25W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
MINI FEED-THROUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 70POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23 datasheet.pdf