Vishay/Dale RNC50H3652FSBSL
RNC50H3652FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3652FSBSL
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3652FSBSL.pdf
Availability of RNC50H3652FSBSL
QUANTITY
RNC50H3652FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3652FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3652FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3652FSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3652FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3652FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3652FSBSL
IDC CABLE- AKC30G/ AE34M / AKC30 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES 112 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf