Vishay/Dale RNC50H3791BSB14
RNC50H3791BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3791BSB14
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3791BSB14.pdf
Availability of RNC50H3791BSB14
QUANTITY
RNC50H3791BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3791BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3791BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3791BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3791BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3791BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3791BSB14
TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FLOATING POINT DSP 144-HTQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 160K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf