Vishay/Dale RNC50H3831BRRSL
RNC50H3831BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3831BRRSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3831BRRSL.pdf
Availability of RNC50H3831BRRSL
QUANTITY
RNC50H3831BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3831BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3831BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3831BRRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3831BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3831BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H3831BRRSL
RIVET SNAP 0.394" NYLON BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 14.3A 6 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK 90DEG 18POS GOLD datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 375MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf