Vishay/Dale RNC50H3920FSRE6
RNC50H3920FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3920FSRE6
Brief Description
RES 392 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3920FSRE6.pdf
Availability of RNC50H3920FSRE6
QUANTITY
RNC50H3920FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3920FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3920FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3920FSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3920FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3920FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3920FSRE6
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRAY 3" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 6A TO220F datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 40 CONTA datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.1A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 43POS datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf