Vishay/Dale RNC50H3922FSB14
RNC50H3922FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3922FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3922FSB14.pdf
Availability of RNC50H3922FSB14
QUANTITY
RNC50H3922FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3922FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3922FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3922FSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3922FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3922FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3922FSB14
MOSFET P-CH 30V 1.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO 131KX36 7-5NS 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
2D CR PNP NARROW VIEW datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A TO252 datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 170MA 30.4 OHM TH datasheet.pdf