Vishay/Dale RNC50H3923BSRE6
RNC50H3923BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3923BSRE6
Brief Description
RES 392K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3923BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3923BSRE6
QUANTITY
RNC50H3923BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3923BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3923BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3923BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3923BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3923BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3923BSRE6
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
SL-SMT5.08/13/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 9F 18" RBW JACKS LP A174 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG VIOLET 500' datasheet.pdf
4TH SWITCHED POLE UL98 30A COMPA datasheet.pdf