Vishay/Dale RNC50H3971BRBSL
RNC50H3971BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3971BRBSL
Brief Description
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3971BRBSL.pdf
Availability of RNC50H3971BRBSL
QUANTITY
RNC50H3971BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3971BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3971BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3971BRBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3971BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3971BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H3971BRBSL
ADAPTER PROGRAMMER 44-PLCC datasheet.pdf
BOOKLET ESD AWARENESS SPANISH datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULE EVAL BOARD TPS62175-098 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SL-RP21N PLAST2N/C+1N/O BBM 1XNP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T STEEL LUG datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf