Vishay/Dale RNC50H3973BRB14
RNC50H3973BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3973BRB14
Brief Description
RES 397K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3973BRB14.pdf
Availability of RNC50H3973BRB14
QUANTITY
RNC50H3973BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3973BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3973BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)397k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3973BRB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3973BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3973BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H3973BRB14
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 470K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
AL-ELKO ISOLATION DISC datasheet.pdf
RES 4.53M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
11+11 DIL SMT SKT W POSTS datasheet.pdf
CABLE CAT.6A IP67 4M datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf