Vishay/Dale RNC50H3973DSB14
RNC50H3973DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3973DSB14
Brief Description
RES 397K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3973DSB14.pdf
Availability of RNC50H3973DSB14
QUANTITY
RNC50H3973DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3973DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3973DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)397k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3973DSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3973DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3973DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3973DSB14
IC ADC 12BIT 8CH SRL 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 1.40K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC DEMODULATOR DUAL 48-HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DIE SET (4) 16-14 (190280002) datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf