Vishay/Dale RNC50H39R2FSRE6
RNC50H39R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H39R2FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H39R2FSRE6.pdf
Availability of RNC50H39R2FSRE6
QUANTITY
RNC50H39R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H39R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H39R2FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H39R2FSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H39R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H39R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H39R2FSRE6
IC AMP AUDIO PWR 56W AB TO220-11 datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS FEMALE SLD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
BAG STATIC SHLD METAL IN 4"X26" datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 20POS datasheet.pdf
BLADE HEX 3/32" 4" datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 VT HEADER datasheet.pdf
45 dB Digitally Controlled VGA LF to 600 MHz IC datasheet.pdf