Vishay/Dale RNC50H4020FRRSL
RNC50H4020FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4020FRRSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4020FRRSL.pdf
Availability of RNC50H4020FRRSL
QUANTITY
RNC50H4020FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4020FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4020FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4020FRRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4020FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4020FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H4020FRRSL
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN HAND 390MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf