Vishay/Dale RNC50H4020FSRSL
RNC50H4020FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4020FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4020FSRSL.pdf
Availability of RNC50H4020FSRSL
QUANTITY
RNC50H4020FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4020FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4020FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4020FSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4020FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4020FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4020FSRSL
FUSE GLASS 31MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.2A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
PCI EXPR EXT 2.3MM FLASH EXT:BLA datasheet.pdf
6762 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
500MA PUSH-PULL TRANSFORMER datasheet.pdf