Vishay/Dale RNC50H4070BSRSL
RNC50H4070BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4070BSRSL
Brief Description
RES 407 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4070BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4070BSRSL
QUANTITY
RNC50H4070BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4070BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4070BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4070BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4070BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4070BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4070BSRSL
FAN BLOWER 75.2X27MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC PLL BUILDING BLOCK 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 250K OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf