Vishay/Dale RNC50H4172DSB14
RNC50H4172DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4172DSB14
Brief Description
RES 41.7K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4172DSB14.pdf
Availability of RNC50H4172DSB14
QUANTITY
RNC50H4172DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4172DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4172DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4172DSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4172DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4172DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4172DSB14
SWITCH ROTARY SP 2POS SMT TOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BEAD FERRITE 120 OHM 2.0A 2012 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 40 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 10NS 388BGA datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 40' NM NM datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 12 POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf