Vishay/Dale RNC50H4221BRRSL
RNC50H4221BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4221BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4221BRRSL.pdf
Availability of RNC50H4221BRRSL
QUANTITY
RNC50H4221BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4221BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4221BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4221BRRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4221BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4221BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H4221BRRSL
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 4A 48V datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
GROMMET 0.610" PVC BLACK datasheet.pdf