Vishay/Dale RNC50H4221FPRSL
RNC50H4221FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4221FPRSL
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4221FPRSL.pdf
Availability of RNC50H4221FPRSL
QUANTITY
RNC50H4221FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4221FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4221FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4221FPRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4221FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4221FPRSL Details Description
Related parts for RNC50H4221FPRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
HEAT SINK 23MM X 23MM X 12.5MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 0.18A SOT89-5 datasheet.pdf