Vishay/Dale RNC50H4422FSBSL
RNC50H4422FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4422FSBSL
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4422FSBSL.pdf
Availability of RNC50H4422FSBSL
QUANTITY
RNC50H4422FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4422FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4422FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4422FSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4422FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4422FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4422FSBSL
BOARD EVAL DS92LV1023/1224 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MINI-UMNL GREEN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 2.54MM T/H datasheet.pdf