Vishay/Dale RWR80NR150FSB12
RWR80NR150FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR150FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR150FSB12.pdf
Availability of RWR80NR150FSB12
QUANTITY
RWR80NR150FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR150FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80NR150FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR150FSB12
Related LinksRWR80NR, RWR80NR150FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR150FSB12 Details Description
Related parts for RWR80NR150FSB12
IDC CABLE - MDM26T/MC26G/MDM26T datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf