Vishay/Dale RNC50H44R2FSBSL
RNC50H44R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H44R2FSBSL
Brief Description
RES 44.2 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H44R2FSBSL.pdf
Availability of RNC50H44R2FSBSL
QUANTITY
RNC50H44R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H44R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H44R2FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H44R2FSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H44R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H44R2FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H44R2FSBSL
CABLE CLAMP ALUM FLAT 1 1/2" datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC PCM CODEC 80-BGA datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 7/16" datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf