Vishay/Dale RNC50H4590DSBSL
RNC50H4590DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4590DSBSL
Brief Description
RES 459 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4590DSBSL.pdf
Availability of RNC50H4590DSBSL
QUANTITY
RNC50H4590DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4590DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4590DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)459
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4590DSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4590DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4590DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4590DSBSL
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CUR OUT 38-QFN datasheet.pdf
LENS FOR CREE MX-6 datasheet.pdf
BATTERY CONTACT W/ WIRE HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 6A D2PAK datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf