Vishay/Dale RNC50H4640BSRSL
RNC50H4640BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4640BSRSL
Brief Description
RES 464 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4640BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4640BSRSL
QUANTITY
RNC50H4640BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4640BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4640BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4640BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4640BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4640BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4640BSRSL
RELAY SSR 110A 480VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-MINIDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET-SOCKET 3M datasheet.pdf
DGTL VIDEO EVAL MOD FOR DM368 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf