Vishay/Dale RNC50H4641FRB14
RNC50H4641FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4641FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4641FRB14.pdf
Availability of RNC50H4641FRB14
QUANTITY
RNC50H4641FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4641FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4641FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4641FRB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4641FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4641FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H4641FRB14
CAP CER 3.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-11 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
DKLP COMPENSATED CHOKE 3PHASE 5A datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 16V SCREW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf