Daburn CRT26-10BK-100
CRT26-10BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT26-10BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT26-10BK-100.pdf
Availability of CRT26-10BK-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRT26-10BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT26-10BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT26-10BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand7/34
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.231" (5.87mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage50kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT26-10BK-100
Related LinksCRT26-1, CRT26-10BK-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT26-10BK-100 Details Description
Related parts for CRT26-10BK-100
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
IC USB PWR SWITCH 1A DUAL 8SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 42A DPAK datasheet.pdf
D-356-08 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf