Vishay/Dale RNC50H4641FRRE6
RNC50H4641FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4641FRRE6
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4641FRRE6.pdf
Availability of RNC50H4641FRRE6
QUANTITY
RNC50H4641FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4641FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H4641FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4641FRRE6
Related LinksRNC50H4, RNC50H4641FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4641FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H4641FRRE6
IC DAC 14BIT 32CH 74-CSPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 700 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf
15000UF 350V 90X220MM 105C 5000H datasheet.pdf