Vishay/Dale RNC50H4701DSB14
RNC50H4701DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4701DSB14
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4701DSB14.pdf
Availability of RNC50H4701DSB14
QUANTITY
RNC50H4701DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4701DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4701DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4701DSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4701DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4701DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4701DSB14
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 27W NI-780 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 750MA 530 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf