Vishay/Dale RNC50H4751FSB14
RNC50H4751FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4751FSB14
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4751FSB14.pdf
Availability of RNC50H4751FSB14
QUANTITY
RNC50H4751FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4751FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4751FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4751FSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4751FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4751FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4751FSB14
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER OUTPUT PWN 210A datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE AM1808 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 6.22MM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CABINET STEEL datasheet.pdf
8MM RGB LED LAMP COMMON ANODE datasheet.pdf