Vishay/Dale RNC50H4752FSR36
RNC50H4752FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4752FSR36
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4752FSR36.pdf
Availability of RNC50H4752FSR36
QUANTITY
RNC50H4752FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4752FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H4752FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4752FSR36
Related LinksRNC50H4, RNC50H4752FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4752FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H4752FSR36
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 14-SOP datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 70POS AU datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf