| Internal Part Number | EIS-ATT-0550-04-35M-02 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | Attenuators | |
| Series | - | |
| Attenuation Value | 4dB | |
| Tolerance | ±0.5dB | |
| Frequency Range | 0Hz ~ 26.5GHz | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Impedance | - | |
| Package / Case | 3.5mm In-Line Module | |