Vishay/Dale RNC50H4753FSRSL
RNC50H4753FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4753FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4753FSRSL.pdf
Availability of RNC50H4753FSRSL
QUANTITY
RNC50H4753FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4753FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4753FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4753FSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4753FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4753FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4753FSRSL
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V 10.42A 500W datasheet.pdf
CONN FFC FPC 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf