Vishay/Dale RNC50H4811BRRSL
RNC50H4811BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4811BRRSL
Brief Description
RES 4.81K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4811BRRSL.pdf
Availability of RNC50H4811BRRSL
QUANTITY
RNC50H4811BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4811BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4811BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4811BRRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4811BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4811BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H4811BRRSL
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.12 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
CBL 39PS 0.5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf